Afyonda Güvercin Tutukunu Vatandaş Villa Tahsis Etti

  • 03/28/2016

Afyonkarahisar'da, 65 yaşındaki bir insan, 3 katlı villasını yıllardır beslediği güvercinlerine tahsis etti. Yılmaz Eşit isimli hayvansever villada yaklaşık 700 adet güvercini olduğunu ve günde 2 saatini onların bakımına ayırdığını söyledi.

 

Afyonkarahisar'ın Erkmen beldesinde yaşayan Yılmaz Eşit, 3 katlı villasını ve bahçesini kuşlarına tahsis etti. Yaklaşık 700 kuşu villasının içerisine ve bahçesine kurduğu yaklaşık 30 yuvada besleyen Eşit, kuş sevgisinin çocukluğundan bu yanan bitip, tükenmek bilmeyen bir hobi olduğunu kaydetti. Kuş sevgisi ile yaşayan Eşit, “Okul yıllarında güvercinlerim vardı, bu aşk ilerleyen senelerde tutkuya dönüştü. Bu villa ve bahçeyi tamamen güvercinlere tahsis ettim. Burada 650 tane güvercin mevcut. Buradaki kuşların hepsi de çok kıymetli. Öyle alelade yalın kuşlar değil. Buradaki güvercinlerimin bakımını her gün ben yapıyorum. Her gün iki saatimi kuşlara ayırıyorum. Ben olmadığım vakit da villamın bekçisi mevcut o ilgileniyor. Güvercinlerime paha biçemiyorum. Bu yaptığım işten de beğeni alıyorum" dedi.

KUŞLARI İLE KATILDIĞI YARIŞMALARDA SÜREKLİ BİRİNCİLİK ELDE EDİYOR

 

Güvercinlerin bakımının zor olduğunu vurgulayan Eşit, kuşların yılda yaklaşık 6 ton karışık yem yediğini ifade etti.Kuşların veterinerlik işlerini kendisinin gördüğünü aktaran Eşit, “Benim bir veteriner kadar bilgim var.Kuşların 6 aylık aşılarını yapıyorum.Güvercin sağlığı hakkında benim kadar hiçbir veteriner bilemez” diye konuştu.

 

En değerli güvercinlerin ‘Yırtık’ isimli ve çifti 3 bin 500 lira olan kuşlar olduğunu dile getiren Eşit, “Bu kuşlarımız tüm Türkiye’de tutulan ve beğenilen güvercinlerdir.Nadir kuşlardır.Trakya, Bulgaristan ve Alman kuşları diye adlandırılan cinsler yoğunlukta.Bu yaptığım işten zevk alıyorum.Türkiye’de bir çok yarışmaya katıldım.En son Çanakkale’de gerçekleştirilen bir yarışmaya katıldım ve 8 dalda birincilik aldım” şeklinde konuştu.