Salmonella ve dyzanteria tithliss ( Sallabaş )

  • 06/30/2016

Kümesin korkulu rüyası

Evet arkadaşlar tüm güvercin sevenlerin ve güvercinlerin korkulu rüyası olan bir hastalıktan bahsetmek istedim. Salmonella ve dyzanteria tithliss. Bu iki hastalık aynı anda nüks etmekte ve kümesimizi adeta cehenneme çevirmektedir. Kuşlarımızda akıntı ve halsizlik yapmakta aynı zamanda dışkılarında kıvam bozukluğuyla seyretmektedir. Dışkıda renk değişimiyle devam eden bu hastalık yavaştan kuşlarımızın tüm vücud ekstremitelerine nüfuz sağlamaktadır. Tüylerde cansızlık kuşlarda hiç görülmemiş anormal hareketler iştahsızlık hareketsizlik bu hastalığın diğer sendromlarındandır.

Bir kuş sever olarak bizim bu hastalıkla yüzleşme zamanımız ise ne yazıkkı hastalığın son safhalarıdır. Çünkü o vakte kadar kulaktan dolma birkaç bilgiyle müdahale etmeye çalıştığımız ve önemsemediğimiz bu hastalık en sonunda kuşlarda omurga eğriliği ( halk arasında boyun dönmesi) olarak kendini gün yüzüne çıkarmış olacaktır. Bu aslında güvercinimizin sinir sistemine etki ettiğini bize göstermektedir. Sinir sistemine etki eden bu enfeksiyonöz hastalık artık geri dönüşü mümkün olmayan etkiler gün yüzüne çıkarır. İster bir hayvan istersede bir insan olsun omurgalı canlıların en büyük sıkıntısı sinir sistemine müdahaleyi imkansız kılmalarıdır. Tıpta en büyük sıkıntı beyin omurilik sistemine etki eden ilaçların ya yanetkilerinin çok fazla olması yada bu sistem üzerinde bir işe yaramamasıdır.

Tabikide bir hastalık olduğunda etkin bilimsel ilaçların kullanımı şarttır. Fakat özelliklede bu hastalıkta en önemli mücadele yöntemi erken teşhistir. Erken müdahalede bulunulmassa salmonella hastalığı güvercinimizi ölüme götürmekte yada en iyi ihtimalle geri dönüşü olmayan hasarlar bırakmaktadır.

National geographic e damgasını vurmuş ünlü ornitolog Doç.Dr Çağan Şekercioğlu nun dediği gibi kuşların yaşamı bir ağaca benzer. Ağacın gövdesi ne kadar iyiyse dallarıda o kadar iyi olur fakat gövdeye kurt yürürse dallarıda çürümeye mahkum olur. Bu düşünceye göre benim kanaatimde eğer bir kuş bu hastalığın birinci evresinden kurtulamamışsa kümesimizin salahiyeti için bu kuşun hemen o kümesten ayrılması yada kötü bir seçenek olarak itlaf edilmesi gerekir.

Tabiki emek verdiğimiz çocuğumuz gibi baktığımız bir kuşa bunu yapmak bir kuşsever olarak hepimizi üzebilir. Fakat profesyonel kuş besiciliğinde duygularımızı bir kenara bırakmamız gerektiğinin farkında olmalıyız.

Florokinolon grubu antibiyotik kombinasyonları ve amfenikol türevi olan kloramfenikol tipi antibiyotikler erken müdahalede etkili birer çözüm sunmakla birlikte ilerde kısırlık tüylerde cansızlık ayaklarda güçsüzlük yaptığı aşikardır. Sinir sistemine nüfuz ettiğinde ise yüzde elli bir başarıyla karşımıza çıkmaktadır.

Eğer kuşlarına değer veren birer güvercinseverseniz kümesinizi evinizin titizliğinde idare edin. Onların uçan birer nesne deilde birer canlı olduklarını unutmayın. Beslenme şekillerini bilimsel dayanaklara göre ayarlayın.

(ALINTIDIR)

Hazırlayan : Erdal Hatay

Kulaktan dolma bilgilerle sizlere profesörlük taslayanlara kapılmamanız ve bilimsel gerçeklerle yol almanız dileğiyle