HER KUŞUN ALTI KUPA GARANTİLİ Mİ?

  • 12/27/2015

Genelde camiamızda söylene gelen bir yalandan konuyu açalım.

Kuş tüccarları kullanırlar bu ifadeyi ‘’bu kuşu al kupalara boğulursun’’ bu pazarlama söylemini kullanıp satan kabahatlide bu lafa inanıp alanın hiç mi kabahati yok? Kuş almak başka yarışçı almak başka. Sizlerden ricamız bu işin ticaretini yapan simsarlara itibar etmemek bir yana birazda kabahati kendimizde aramamız. Hiçbir kuşun veya takımın altı kupa garantili değildir.

Yarış kuşlarına bakışımızı en güzel değiştirebilecek ifade sütçü beygiri de attır Veli efendide yarışan atlarda at. Hiç sütçü beygiriyle yarış atı bir olur mu?  Mektup kuşu da posta kuşudur yarış kuşu da posta kuşudur. Hiç mektup kuşuyla yarış kuşu bir olur mu?

Profeyonel yarışçılar yurtdışında ve ülkemizde pedigre (soy ağacı belgesi) itibar eder bu belgelere itibar ederek eşleme yapar ve kuşlarını yarışlara hazırlarlar.

Sık sık Facebook ve telefonla görüştüğüm bu işe yeni başlıyan arkadaşların sitemleri ‘’ağbi bize çok iyi paralara kuş sattılar yavrularını aldık 2 sene emek verdik çatı üstü uçurduk 50km’den saldık kuşları kümeste kuş kalmadı’’ Dostlarım pahalı kuş almak marifet değil en önemlisi Türkiye’de uçmuş kendini ve kümesini ispatlamış yarışçılardan damızlık almak icap eder.Birde bu kişilerin sözüne güvenilir olması şart. Çünkü kazanan kuşlarının yavrularını değilde diğer kuşlarının yavrularını sanki onların yavrularıymış gibi satanlar olduğunu hepiniz gibi bizlerde duyuyoruz. Yani muhatap olduğunuz kişininde karakter sahibi olmalı.

Çok kuş almak çok pahalıya almak marifet değil… Unutmayalım kimse çam ağacını taşlamaz meyve veren ağacı taşlarlar… Şuan sitemiz ve hakkımızda ileri geri konuşuluyor olabilir biz bunları sıkıntı yapmıyoruz. Çünkü yüzümüze konuşabilme cesaretini delikanlılığı gösteremeyip korkak karılar gibi arkamızdan gıybet yapan değersiz ve önemsiz kişileri muhatap almamız bizim seviyemize uygun değil… Muhattap olmuyor onları kendi seviyesizlikleriyle baş başa bırakıyoruz.

Ve son sözümüz o dur ki ASİL KAN ALDATMAZ…