Şanlıurfa'da güvercin meraklıları yarıştı

  • 12/28/2015

Güvercin meraklılarının fazla olduğu illerden Şanlıurfa'da, Toki ve Sigorta mahallelerinde ikamet eden meraklılar, kuşlarını bir kutuya koyup belirlenen evin damına getirdi.

 Yaklaşık bin 500 güvercin komut ile aynı anda gökyüzüne bırakıldı. Sürü halinde kentin üzerinde daire çizerek uçan güvercinler, güzel görüntüler oluşturdu.

 Kuş sahipleri ise ıslık çalarak ve ucuna file bağlı uzun sopa ile kuşları kendi damına çekmeye çalıştı. Yaklaşık 1 saat uçan güvercinler, damlardaki kümeslerine döndü.

 Haleplibahçe Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Mehmet Eskiler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışmayı yılda bir defa düzenlediklerini söyledi.

 Kuş beslemenin kendileri için bir hobi olduğunu ifade eden Eskiler, posta, Mehmetcik, aynalı ve İspir cinsi güvercinlerin yarışa katıldığını belirtti. 

 Geçtiğimiz yıl düzenlenen yarışmada 17 güvercinlerini Toki Mahallesindeki güvercin meraklılarına kaptırdıklarını ifade eden Eskiler, "Bizimki bir iddiadır ama para değil, sadece gidip künefe yiyeceğiz. Arada 20 tepsi künefe var" dedi.

 Sigorta Mahallesi'nden yarışmaya katılan Mahmut Demir ise karşı mahallenin 26 güvercinini kendi damlarına çekmeyi başararak galip geldiklerini ifade etti.

 Yarışmacıların arkadaş olduğunu söyleyen Demir, yarışmayla kentte kuş sevgisini yaşatmayı amaçladıklarını vurguladı.