Güvercin Hırsızlığı ve HAPİS

  • 01/07/2016

Konya’da güvercin hırsızlığı yaptıkları iddiası ile mahkemeye sevk edilen şüpheliler tutuklandı. Şüphelilerin yine güvercin hırsızlığından başka dosyalarının da olduğu fakat bunlardan ceza almadıkları bildirildi

Konya’da , güvercin hırsızlığı yaptıkları iddiası ile “bina içinde muhafaza altına alınmış olan eşya hakkında hırsızlık” suçlamasıyla mahkemeye sevk edilen şüpheliler tutuklandı. 1 Ocak günü gerçekleşen sorguda nöbetçi mahkeme, üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir somut olguların elde edilmiş olması nedeniyle şüpheliler Y.Y., M.A. ve M. G.’nin ayrı ayrı tutuklanmasına karar verdi. Şüphelilerin yine güvercin hırsızlığı suçlaması iddiasıyla başka dosyalarının da olduğu fakat bunlardan ceza almadıkları bildirildi.

“BİR TANE GÜVERCİN GÖRDÜM”

1’inci Sulh Ceza Hakimliği’nde görülen sorgu esnasında şüpheliler suçlamaları kabul etmedi. Y.Y. savunmasında, “Yılbaşı yaklaştığı için araç kiralamıştık. Ehliyetim olduğu için aracı ben kullanıyordum. Yanımda arkadaşlarım M.A. M.G. ve M.G. vardı. Bosna Hersek Mahallesi’ne geldiğimizde M.A. ve M.G. araçtan indiler. Geldiklerinde, ellerinde bir tane güvercin gördüm. Ellerinde çuval olup olmadığını hatırlamıyorum. Daha sonra mahalleye geçtik arabada oturduk. Suçsuzum. Tutuksuz yargılanmama karar verilmesini talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

“SAHİPSİZ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜK”

Şüpheli M. A.ise savunmasında,  duvar dibinde gördükleri güvercini sahipsiz zannederek aldıklarını kaydederek, “Bosna Hersek Mahallesi’nde tarlaya ihtiyacımızı gidermek için M.G. ile indik. Duvarın dibinde bir kuş gördük o da güvercindi. Sahipsiz olduğunu düşünerek aldık. Kimsenin kümesine girip hırsızlık yapmadık. Suçsuzum” dedi. Şüpheli M.G. de savunmasında duvar dibinde gördükleri güvercini sahipsiz zannederek aldıklarını belirtti ve suçsuz olduğunu ifade etti.

MAHKEME TUTUKLADI

Mahkeme, şüphelilerin üzerine atılı suçu işlediklerine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösterir somut olguların elde edilmiş olması nedeniyle, kuvvetli suç şüphesinin varlığına ilişkin tutuklama sebebinin varlığı, şüphelilerin tutuklama yerine adli kontrol yükümlülüğü altına konulmasının bu kurumun şüphelilerin ihtiyarına bağlı olarak işlemesi, şüphelilerin dilediğinde bu kurumun kurallarına riayet etmeme iktidarının bulunması ve bu kurallara riayet edecekleri yönünde kanaatin oluşmaması nedeniyle, şüpheliler hakkında adli kontrol altına alınma tedbirinin yeterli görülmemesi ve şüphelilerin üzerlerine atılı suçu ihtiva ettiği cezanın alt ve üst sınırları gözetilerek, tutuklama tedbirine müracaat etme de ölçüsüzlük görülmediğinden, şüpheliler ve müdafilerin serbest bırakılma taleplerinin reddi ile şüphelilerin üzerlerine atılı suçtan dolayı C.M.K’nın 100’üncü ve devamı maddeleri gereğince ayrı ayrı tutuklanmalarına karar verdi.